Kommunernas kontaktpersoner

Har du kursförslag, tips om kursledare eller frågor om Medis verksamhet i din kommun kan du vända dig till Medis kontaktperson.

Medis kontaktperson planerar nya intressanta kurser, har kontakt med kursledare och bokar lokaler. Anmälan till kurser i skärgården tas emot av kontaktpersonerna i respektive skärgårdskommun.

Brändö

Linda Karlström, tel. 050 599 2237 eller e-post linda.berg@aland.net

Eckerö

Miina Fagerlund,  tel. 0457 342 5119 eller e-post miina@aland.net
Eckerös Medis på Facebook 

Finström

Tuire Granesäter, tel. 41 664 eller 0457 361 3013 eller e-post tuire@aland.net

Föglö

Agneta Raitanen, tel. 0457 382 3389 eller e-post agneta.raitanen@gmail.com
Föglös Medis på Facebook

Geta

Helena Nyback, tel. 49 351 (biblioteket tisdag och torsdag) eller 0457 342 5674 eller e-post bibliotek@geta.ax
Getas Medis på Facebook 

Hammarland

Ingen kontaktperson ännu utsedd av kommunen.
Vänligen kontakta Medis kansli, tel. 531 620, medis@mariehamn.ax

Jomala

Annica Löfroth, tel. 0457 326 6422 eller e-post lofroth@aland.net
Jomalas Medis på Facebook

Kumlinge

Alexandra Blomqvist, tel. 0457 361 3906 eller e-post medis@kumlinge.ax
Kumlinges Medis på Facebook

Kökar

Madelene Ahlgren-Fagerström, tel. 040 577 1914 eller e-post maddekokar@gmail.com
Kökars Medis på Facebook

Lemland

Ingen kontaktperson ännu utsedd av kommunen.
Vänligen kontakta Medis kansli, tel. 531 620, medis@mariehamn.ax

Lumparland

Gunilla Nyholm, tel. 359 037 (biblioteket måndag, tisdag, onsdag) eller e-post gunilla.nyholm@lumparland.ax
Lumparlands Medis på Facebook

Saltvik

Malin Åberg, tel. 48 534 (biblioteket) eller e-post biblioteket@saltvik.ax

Sottunga

Jenny Nylund, tel. 040 189 0700 eller e-post jennynylund_4@hotmail.com
Sottungas Medis på Facebook 

Sund

Therese Blomberg, tel. 45 978 (biblioteket) eller e-post sundsbibliotek@sund.ax

Vårdö

Lisbeth Lindfors, tel. 47 835 eller 0457 053 7066 eller e-post llindfors@aland.net

Skapad 9.2.2021 09:07
Publicerad 9.2.2021 09:07
Uppdaterad 30.8.2022 08:37

This is a service provided by Google Translate. Please note that by using it, Mariehamns stad cannot guarantee the accuracy of the translation.